3 rady, ako KONEČNE odučiť dieťa od cumlíka

Cumlík je pre vaše dieťa rovnako nevyhnutný ako pre vás napríklad kocka čokolády, šálka kávy alebo sledovanie hokejového zápasu? Radikálnym odtrhnutím cumlíku od dieťaťa narazíte na protesty a hnev.

Pred tým, ako pripravíte dieťa o cumlík, sa obrňte dobrými argumentmi, no najmä dávkou pochopenia. I napriek tomu, že s vami dieťa ešte aktívne nekomunikuje slovami, skúste sa mu jednoducho a na rovinu vysvetliť svoje pocity. Na mieste sú obavy o správny rast zúbkov a dobrý vývoj reči.

1. Postupné odvykanie

Navrhnite dieťaťu, že cumlík bude čisto iba posteľovou záležitosťou, pretože chápete, že je pre neho zatiaľ príliš zložité bez cumlíka zaspať. Povedzte dieťaťu, že jeho cumlík môže zatiaľ cez deň strážiť v postieľke plyšiak alebo iná hračka. Strážcu cumlíka vyberte z obľúbených hračiek vášho dieťaťa. Ak by nastala kríza, môžete dať dieťa aj cez deň na malú chvíľku do postieľky, aby si troška zacmúľalo. Záleží to ale na vašej vzájomnej dohode.

2. Darovanie cumlíka

Ak je vaše dieťa ochotné darovať svoj cumlík mladšiemu súrodencovi alebo bábätku, ktoré sa práve narodilo známym, tak máte vyhraté. Dohodnite sa s ním a cumlík slávnostne odovzdajte. Darovanie ale nezabudnite zvečniť a to napríklad tak, že vyfotíte bábätko s darovaným cumlíčkom.

Obrázkom môžete v chvíľach krízy dieťaťu darovanie pripomenúť. Prípadne na revanš svojmu statočnému darcovi dajte drobnú hračku alebo maznaciu deku. Bude pripomienkou rovnako ako obrázok. Cumlík nemusí byť odovzdaný len ľudským „mláďatkám”. Cumlíček symbolicky ocenia aj jahniatka, teliatka alebo iné zvieracie bábätká, na ktoré napríklad na prechádzke narazíte.

3. Cumlík nahor ku hviezdam

Dieťatko sa môže rozlúčiť s cumlíkom aj vo veľkom štýle. Uviažte ho na trs balónikov nafúknutých héliom a pošlite spoločne nahor do oblakov. Ak je pre vás variant s balónikmi príliš okázalý a dohodnete sa na definitívnom skoncovaní s cumľaním, poslúži aj obyčajný kôš na odpadky. Nechajte dieťa cumlík vyhodiť, spoločne vyneste kôš do kontajnera a sledujte, ako smetiari odpadky vyvážajú.

Pochopte smútok dieťatka

I keď sa dohodnete, ako najlepšie viete, smútok kvôli strate verného parťáka na cumľanie sa pravdepodobne aj tak dostaví. V tej chvíli majte pre dieťa a jeho stratu pochopenie a nezľahčujte situáciu. Ponúknite dieťaťu pritúlenie, rozprávku alebo spoločné prezeranie knižiek. Tiež mu pripomeňte ako ste sa dohodli a spoločne prezrite fotky alebo videá z lúčenia s cumlíkom.

Foto: unsplash.com

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!