Horúčavy nerobia dobre ani bábätkám – ako s nimi prežiť letné dni bez ujmy

Tridsať stupňov v tieni a na oblohe ani mráčik. Pre niekoho vysnívané počasie, ale pre väčšinu ľudí zaťažkávacia skúška pre organizmus. O to náročnejšie to má vaše bábätko, mali by ste byť teda veľmi opatrní.

Horúčavy nerobia dobre ani bábätkám – ako s nimi prežiť letné dni bez ujmy
(zdroj: unsplash.com)

Jedna vrstva stačí

Čo sa týka obliekania, možno uplatňujete všeobecnú zásadu, že bábätko by malo mať vždy o jednu vrstvu oblečenia viac, než dospelý. V horúcich dňoch však samozrejme môžete z tejto zásady upustiť – bude stačiť aj jedna vrstva, napríklad tenučké body. Najlepším možným materiálom je bavlna, ktorá umožňuje pokožke dýchať a úplne ideálna je organická bavlna. Ani to najmenšie bábätko v lete nepotrebuje čiapočku, obzvlášť, ak je v kočíku. Ak predsa len nie je úplne bezveterné počasie, stavte na vzdušné jemné čiapočky určené na leto.

Najlepší opaľovací krém je žiadny

Novorodenec a v podstate ani o niečo staršie bábätko určite nepatrí na priame slnko. Má oveľa jemnejšiu a citlivejšiu pokožku, než dospelý, preto ju treba oveľa viac aj chrániť. V lekárňach už nájdete rôzne alternatívy opaľovacích krémov aj pre tie najmenšie bábätká, úplne najlepšie je však držať bábätko v tieni s clonou alebo slnečníkom na kočiari a tým pádom ho ničím nenatierať. S teplom súvisí aj smäd a pitný režim. Ak dojčíte, buďte pripravená na to, že počas slnečných dní si môže vaše bábätko pýtať jesť dosť často, možno aj každú polhodinu. Dojčené deti nepotrebujú žiadne čajíky ani vodu na doplnenie tekutín, stačí im materské mlieko. Ak vaše bábätko nie je dojčené, poraďte sa o jeho pitnom režime s detským lekárom.

Ak nemusíte, necestujte

Ani spánok v rozhorúčených miestnostiach nie je v lete ktovieako príjemný. Vytvorte príjemné prostredie tým, že otvorte okno aj na noc, ale dávajte pozor, aby bábätko nebolo v prievane. Ani na noc ho veľmi neobliekajte, stačí tenučké pyžamko a jedna tenká prikrývka, žiadna deka ani hrubý paplón. Aj počas noci môže byť vaše dieťatko smädné, takže sa pripravte na častejšie vstávanie. Cestovanie autom sa s malým dieťaťom neodporúča počas najväčšieho tepla, čiže na poludnie. Skúste si ho naplánovať skoro ráno alebo neskoro večer. Do autosedačky môžete vložiť letnú vložku, prípadne podložiť bábätku chrbátik bavlnenou plienkou či uterákom. A stále platí aj veľmi dôležitá a nenegovateľná zásada: za žiadnych okolností nenechávajte vaše dieťa v aute samé, ani na chvíľu. Obrovské teploty, ktoré sa v aute ešte zvyšujú, môžu mať totiž preňho vážne zdravotné následky.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!