Dieťa hystericky odmieta domáce príkrmy. Tu je 5 rád, ktoré pomôžu

Čerstvá rozmixovaná zelenina zo záhradky, ktorú ste dieťatku pripravili je úplne všade, iba nie tam, kde by mala byť – v ústach. Rozhodne to poznáte – bábätko sa s jedlom hrá, plače pri ňom, či sa mu vôbec nevenuje a ignoruje ho. Ako si s tým poradiť?

1. Ostaňte v pokoji a nenúťte ho

Pri slove príkrm si určite vybavíte vrchovatú misku plnú rozmixovanej zeleniny, no dieťaťu niekedy stačí iba troška. Skúste najprv nabrať na špičku lyžičky príkrm a uvidíte, ako na neho bude dieťa reagovať.

Spomeňte si aj vy na to, ako ste prvý krát ochutnali niečo nové. Napríklad na dovolenke to bola chobotnica alebo zmrzlina s príchuťou hrášku. Možno ste sa neubránili grimase a zaprisahali ste sa, že to už v živote nedáte do úst. Bábätko je na tom podobne – len s tým rozdielom, že skúša iba svoje druhé, tretie alebo štvrté jedlo v živote.

Keď začne dieťatko jedlo vypľúvať alebo sa rozplače, zachovajte pokoj a nenechajte sa vykoľajiť. Nie len u detí, ktoré s príkrmami začínajú, je to normálne, ale aj u tých skúsených, ktorí sa zle vyspali alebo im práve prestala chutiť brokolica. Takže jedlo zatiaľ spracte a vyskúšajte to neskôr.

2. Zmeňte konzistenciu a štruktúru jedla

Pripravte svojmu bábätku vodnaté rozmixované jedlo do fľaše s väčšou dierkou, hladko rozmixované kašovité jedlo, nahrubo roztpačený príkrm alebo mu skúste dať do ruky kus varenej zeleniny či ovocia.

Neexistuje najlepší variant alebo odporúčaná konzistencia, musíte to iba vyskúšať. Niektoré bábätká jedlo roztlačené vidličkou vypľúvajú, iným vadí lyžička v ústach a vyžadujú kúsok ovocia alebo zeleniny do ruky. Je iba na vás, aby ste to odhalili.

Pozor! Keď bábätko dnes miluje zeleninu rozmixovanú na kašu, neznamená to, že to tak bude aj na budúci týždeň.

3. Zistite, čo drobcovi chutí

I keď dávate pozor na alergény, máte naštudované tabuľky s druhmi zeleniny a ovocia, ktoré sú vhodné pre deti podľa mesiacov veku a všetko konzultujete s pediatrom, no vaše bábätko nie a nie jesť, zahoďte na chvíľku presný plán za hlavu a skúste s bábätkom otestovať rôzne druhy ovocia a zeleniny. Skúšali ste napríklad pečené sladké zemiaky roztlačené s kvapkou olivového oleja, ovocie namiesto zeleniny alebo pridať do príkrmu trochu materského mlieka alebo umelej výživy?

Niektoré bábätko má rado kupované príkrmy vo fľaštičkách a domácich sa ani nedotkne. No neznepokojujte sa. O mesiac sa všetko môže zmeniť.

4. Bábätko pri jedle nesmie zaspať

Keď je bábätko už pri príkrme unavené, nenúťte ho do jedla. Unavené a ospalé dieťa určite nebude pekne jesť. Radšej vytipujte okamih, kedy je bábätko čulé, dobre naladené a nič ho netrápi. Vtedy je to perfektná chvíľa na servírovanie príkrmu. Zároveň nekŕmte dieťa pridlho, aby pri jedle nezačalo zaspávať. Niektorým bábätkám vyhovuje dlhší čas na kŕmenie a je to úplne v poriadku. V prípade, že dieťa začne strácať pozornosť a je mrzuté alebo neposedné, pravdepodobne ho kŕmite už veľmi dlho.

5. Dieťa zabavte

Niektoré deti sa pri jedle jednoducho nudia. Aby zjedli čo majú, potrebujú k tomu zábavu. Skúste napríklad dieťaťu spievať alebo rozprávať, ukazovať si s ním obrázky z leporela, dať mu do ruky detskú sušienku alebo mu naoko jedzte z jeho misky.

Na väčšie deti platí dať im do ruky vlastnú lyžičku a nechať ich naberať jedlo. Kŕmiť môžu seba alebo aj svoju bábiku a vy zatiaľ zaujatému dieťaťu strčíte do úst lyžičku s jedlom.

Foto: unsplash.com

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!