Pestovanie hortenzií v interiéri – čo potrebujú, aby sa im darilo?

Hortenzie sú veľmi obľúbenou rastlinou na pestovanie, hlavne vďaka ich pestrým farbám a bohatému kvitnutiu. Aj keď sa považujú viac za exteriérové rastliny, tak si ich viete vypestovať aj vo vnútri. A to nie len pár mesiacov, ale celé roky. Toto sú naše tipy, ako začať pestovať hortenzie v interiéri.

Pestovanie hortenzií v interiéri – čo potrebujú, aby sa im darilo? (Foto: unsplash.com)

Výber odrody

Na pestovanie do interiéru si nemôžete vybrať akúkoľvek odrodu. Sú odrody, ktorým sa bude v interiéri dariť lepšie ako iným. Dobrou voľbou je napríklad hortenzia macrophylla, respektíve hortenzia kalinolistá. Predáva sa množstve rôznych farieb, takže si každý nájde svoju obľúbenú. Odporúčame ju hlavne kvôli jej vysokej odolnosti, nenáročnosti a bohatého kvitnutia. Z jej malých farebných kvetov sa môžete tešiť niekoľko mesiacov. Hodí sa ako dekorácia na parapetnú dosku, ako ozdoba konferenčného či jedálenského stola.

Požiadavky na rast

Väčšinou sa o hortenziách hovorí, že nemajú radi veľa svetla, a tak ich záhradkári sadia do tieňa. Áno, vonku je to síce pravda, no pri pestovaní v interiéri potrebujú dostatok kvalitného nepriameho svetla. Vhodné je okno orientované na juh, kde je počas celého dňa dostatok slnečných lúčov. Hlavne počas kvitnutia je svetlo pre hortenzie základom starostlivosti.

Hortenzie treba sadiť do črepníka s dierkami alebo drenážnou vrstvou. Zabránite tak chorobám, ktoré sú spôsobené nadbytočnou vlhkosťou. Keď je pôda na dotyk preschnutá, vtedy treba hortenzie opäť zaliať. Cez obdobie kvitnutia potrebujú vody ešte viac. Ak je to možné, použite prefiltrovanú alebo dažďovú vodu. Hortenziám sa najlepšie darí v priepustnej a mierne kyslej pôde. Kyslejšia pôda vytvára kvety viac do fialova, neutrálna a zásaditá pôda spôsobuje červené sfarbenie. 

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!